Close

la Biennale di Venezia
Main Visual Entry Page Architettura EN (new)

Architecture

National Participations

1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

Fundamentals
Absorbing Modernity: 1914-2014

Participants, Commissioners, Curators, Venues
 
 
ALBANIA
Potential Monuments of Unrealised Futures
Edi Hila, Adrian Paci
Commissioner: Ministry of Culture.
Curator: Beyond Entropy (Jonida Turani, Stefano Rabolli Pansera).
Venue: to be confirmed
 
ARGENTINA
IDEAL / REAL - IDEALE / REALE – IDEAL / REAL
Commissioner: Magdalena Faillace.
Curators: Emilio Rivoira, Juan Fontana.
Venue: Sale d’Armi Nord, Arsenale
 
ARMENIA, Republic of
The Capital of Desires
Grigor Aghababyan, Arsen Aharonyan, Razmik Alaverdyan, Ashot Alexanyan, Nikoghayos Buniatyan, Levon Cherkezyan, Feniks Darbinyan, Telman Gevorgyan, Mark Grigoryan, Sargis Gurzadyan, Hovhannes Hakobyan, Feliks Hakobyan, Koryun Hakobyan, Karo Halabyan, Ruben Hasratyan, Margarita Hayrapetyan, Vartan Husyan, Rafael Israelyan, Sashur Kalashyan, Van Khachatour, Spartak Khachikyan, Spartak Kntekhtsyan, Gevorg Kochar, Stepan Kyurkchyan, Hovhannes Margaryan, Mikael Mazmanyan, Zhanna Mesheryakova,Mkrtich Minasyan, Gurgen Musheghyan, Hrachik Poghosyan, Samvel Safaryan, Alexander Tamanyan, Artur Tarkhanyan, Jim Torosyan, Armen Zaryan
Commissioner: Ministry of Culture.
Curators: Ruben Arevshatyan, Georg Schöllhammer.
Venue: Collegio Armeno Moorat Raphael, Ca’ Zenobio, Dorsoduro 2596
 
AUSTRALIA
Augmented Australia 1914 – 2014
felix._Giles_Anderson+Goad
Commissioner: Janet Holmes a Court AC.
Curators: felix._Giles_Anderson+Goad.
Venue: Pavilion at Giardini
 
AUSTRIA
Plenum. Places of Power
Auböck/Kárász, Coop Himmelb(l)au, Kollektiv/Rauschen, University of Technology Vienna
Commissioner: Christian Kühn.
Curators: Christian Kühn, Harald Trapp.
Venue: Pavilion at Giardini
 
BAHRAIN, Kingdom of
Fundamentalists and Other Arab Modernisms
Commissioner: Ministry of Culture - Sh. Mai Al Khalifa.
Deputy Commissioner: Noura Al Sayeh.
Curator: George Arbid, Bernard Khoury - Arab Center for Architecture
Venue: Pavilion at the Arsenale
 
BELGIUM
Intérieurs, notes et figures
Commissioners: Sébastien Martinez Barat, Bernard Dubois, Sarah Levy, Judith Wielander. 
Venue: Pavilion at Giardini
 
BRAZIL
BRAZIL: MODERNITY AS TRADITION
Commissioner: Luis Terepins.
Curator: André Corrêa Do Lago.
Venue: Pavilion at Giardini
 
CANADA
Arctic Adaptations: Nunavut at 15
Jamesie Alivaktuk, Joshua Armstrong, Neil Aspinall, Michèle Aubé, Alain Barriault, Laakkuluk Williamson Bathory, Caitlin Biggar, Tim Brown, Geoff Cox, Abraham Eetak, Alain Fournier, Jakob Gearheard, Igah Hainnu, Gwen Healey, Lauren Holmes, Caroline Inglis, Luke Irkok, Jaco Ishulutaq, Jupa Ishulutaq, Tyler Jones, Lucian Kabvitok, Jack Kobayashi, Anamarija Korolj, Billy Kuksuk, Leon Lai, Christine Lamothe, Sandy Maniapik, Greg Morgan, Leo Mukyungnik, Willie Mukyungnik, David Nibgoarsi, Thomas Nibgoarsi, Arnaud Paquin, Anders Peacock, Lew Philip, Gino Pin, Malaya Pitsiulak, Fatima Rehman, David Sewoee, Lola Sheppard, Matthew Spremulli, Simon Taylor, Anugakuluk Tikivik, Mason White, Antonio Zedda
Commissioner: Barry Johns (Royal Architectural Institute of Canada).
Deputy Commissioner: Sascha Hastings (Royal Architectural Institute of Canada).
Curators: Lateral Office (Lola Sheppard, Matthew Spremulli, Mason White).
Deputy Curators: Lateral Office (Miles Gertler, Suzy Harris-Brandts, Julia Smachylo).
Venue: Pavilion at Giardini
 
CHILE
Monolith Controversies
Commissioner: Cristóbal Molina (National Council of Culture and the Arts of Chile).
Curators: Pedro Alonso, Hugo Palmarola.
Venue: Pavilion at the Arsenale
 
CHINA, People’s Republic of China
Mountains beyond Mountains
Urbanus (Meng Yan, Wang Hui, Liu Xiaodu), Duoxiang Studio (Lu Xiang, Jia Lianna, Chen Long, Hu Xian), Open Architecture (Li Hu, Huang Wenjing), To Meet You (Liu Zhizhi, Guang Yu), Research Team (Stanislaus Fung + Dai Chun + Gao Yan), Zhang Jian
Commissioner: China Arts & Entertainment Group (CAEG).
Deputy Commissioner: Zhang Yu.
Curator: Jiang Jun.
Venue: Pavilion at the Arsenale
 
COSTA RICA **
Ticollage City
Oliver Schütte, Marije van Lidth de Jeude, Florencia Quesada, Ofelia Sanou, Javier Salinas, Alvaro Rojas, Klaus Steinmetz

Commissioner and Curator: Oliver Schütte.
Deputy Commissioner: Marije van Lidth de Jeude.
Deputy Curators: Marije van Lidth de Jeude, Florencia Quesada, Ofelia Sanou, Javier Salinas.
Venue: to be confirmed
 
CROATIA
Fitting Abstraction
Zrinka Barišic Marenic, Melita Cavlovic, Igor Ekštajn, Nataša Jakšic, Mojca Smode Cvitanovic, Marina Smokvina, Karin Šerman
Commissioner/Curator: Karin Serman.
Deputy Commissioner: Sanja Cvjetko Jerkovic.
Deputy Curator: Igor Ekštajn.
Venue: Pavilion at the Arsenale
 
 
* Country participating for the first time
** Country participated with IILA, for the first time individual participation